Coraz wyższe ceny aronii

Spotkania Sadownicze Sandomierz

Sezon aroniowy rozpoczął się od niekorzystnych cen dla plantatorów, jednak wraz z rozwojem sezonu aroniowego, sytuacja ulega poprawie. Agrobiznes podaje, że „plantatorzy zagrozili, że przy niskich cenach skupu nie wyjadą z kombajnami w pole”.

Wygląda na to, że dzięki postawie plantatorów, wstrzymanie zbiorów poskutkowało propozycjami wyższych cen za aronie. Istnieje również hipoteza, że poprawa sytuacji cenowej aronii może być skutkiem nie tak dużej ilości zapasów owoców w zakładach przetwórczych, o jakich mówili na początku ich właściciele, bądź zbiory aronii nie są tak obfite, jakich na początku sezonu spodziewali się przetwórcy.

W ubiegłym tygodniu plantatorzy sprzedawali kilogram aronii do przetwórni w cenach nie przekraczających 0,80 zł/kg, a dziś stawka płacona przez największe firmy przetwórcze przekracza 1,00 zł/kg aronii (0,90 zł/kg – 1,30 zł/kg). Punkty skupu proponowały niższe ceny.


Źródło: tvp.pl

Zobacz także

Sadbiznes.pl – dla zarejestrowanych więcej…

Sadbiznes.pl to nowy serwis internetowy, który idealnie dopełnia pakietu informacji dostarczanych sadownikom wraz z portalem sadowniczym sadownictwo.agro.pl, wyszukiwarką drzew i krzewów - szkolkarstwo.agro.pl oraz serwisem pogodowym - agropogoda.pl.
Podstawową, ale nie jedyną funkcją serwisu sadbiznes.pl jest dostarczanie aktualnych informacji na temat cen owoców oferowanych na rynkach hurtowych w kraju.

Kalisz, Radom i Warszawa - ceny jabłek

Pierwsze jabłka dostępne są na krajowych rynkach hurtowych w Kaliszu, Radomiu oraz w Warszawie. Pojawiła się odmiana ‘Early Geneva’ na Giełdzie Kaliskiej i w Radomiu. Ceny wyższe są w Kaliszu, gdzie maksymalna stawka wynosi 2,67 zł/kg.

Hurtowe ceny owoców w Broniszach

Jabłka wczesne czyli znana doskonale ‘Papierówka’ na Rynku Hurtowym w Broniszach sprzedawane są w cenie 25,00 zł za 15 kilogramów, czyli około 1,66 zł za kilogram owoców, to jest o 20 procent mniej niż w lipcu 2012 roku. Podobnie ‘Early Geneva’, która jest teraz sprzedawana w cenie hurtowej od 2,00 do 3,30 zł za kilogram – podaje Rynek Hurtowy Bronisze.

Ceny owoców wg IERiGŻ

Polska Agencja Prasowa podała dziś komunikat, z którego wynika, że w sezonie 2013/14 tańsze będą owoce, zaś droższe warzywa. Tak oceniają w raporcie eksperci z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Ceny jabłek w Wielkopolsce

Na końcu drugiej dekady czerwca Wielkopolska Gildia Rolno – Ogrodnicza w Poznaniu oferuje cztery odmiany jabłek z krajowych sadów. Są to odmiany ‘Jonagored’, ’Ligol’, ’Lobo’ oraz ’Szampion’. Wszystkie odmiany sprzedawane są przez producentów owoców z Wielkopolski w podobnych cenach.

Ceny jabłek na wybranych giełdach

Ceny jabłek na krajowych rynkach hurtowych w pierwszej dekadzie czerwca wynoszą w Elblągu od 2,00 zł/kg minimalnie do 3,50 zł/kg w przypadku stawki maksymalnej. Kalisz sprzedaje owoce jabłoni w cenach z przedziału od 1,87 zł/kg (‘Golden Delicious’) do 2,67 zł/kg (‘Cortland’) w zależności od odmiany.