Ceny truskawek w skupie i na giełdach w kraju

Ceny skupu truskawek do przetwórni przestały rosnąć, a za owoce bez szypułki zakłady przetwórcze płacą od 4,20 zł/kg w województwie warmińsko -mazurskim do 5,50 zł/kg w województwie łódzkim. Niższe ceny obowiązują w punktach skupu, wyższe na rampie – podaje tvp.pl.

Tegoroczny sezon truskawkowy należy do krótkich, podobnie jak poprzedni, a upały w tym roku przyspieszyły dojrzewanie truskawek w polu. Zakłady przetwórcze skupują aktualnie najpopularniejszą odmianę Senga-Sengana. Wiele z nich zakończy skup w przyszłym tygodniu. Jedynie na północy kraju potrwa do początku lipca – słyszymy w Agrobiznesie.

Na rynkach hurtowych w kraju w Elblągu obowiązują jeszcze wysokie ceny powyżej 10,00 zł/kg truskawek. Rzeszowskie ceny owoców sięgają stawki 20,00 zł/kg. Na pozostałych giełdach ceny zdecydowanie zniżyły swe wartości. We Wrocławiu kilogram truskawek kupuje się w cenie od 5,00 zł/kg do 8,00 zł/kg. Podobnie jest w Warszawie, Lublinie i Łodzi, gdzie ceny kilograma truskawek wynoszą od 5,00 zł do 7,50 zł. Tak jak w Sandomierzu, z wyjątkiem ceny maksymalnej, która jest o złotówkę niższa na sandomierskiej giełdzie. W Wielkopolsce ceny truskawek nie spadają poniżej 5,00 zł/kg w Gorzowie, 6,00 zł/kg w Poznaniu i w Pile. Maksymalne stawki nie przekraczają 8,50 zł/kg, która obowiązuje w Poznaniu.
Najtaniej jest w Gdańsku gdzie ceny truskawek zawierają się w przedziale od 4,00 zł/kg do 7,00 zł/kg.